بوبین شیر برقی

بوبین شیربرقی

معرفی بوبین شیر برقی انواع و کاربردهای آن

در ابتدا به شرح مختصری از شیر برقی و کاربردهای آن می پردازیم.سپس به شرح کامل بوبین شیر برقی و کاربردها و معرفی اجزای داخلی آن می پردازیم.

لطفا جهت سفارش خرید و یا استعلام قیمت با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید

شیر برقی چیست؟

شیر برقی یا سلونوئید ولو یک شیر قابل کنترل توسط نیروی الکتریسیته یا برق می باشد. این نوع شیرها که شیر برقی نامیده می شوند از یک سیم پیچ الکتریکی به نام ببوبین و یک هسته فرومغناطیسی پیستون شیر نامیده می شود و در مرکز آن قرار دارد تشکیل میشود . در حالت نرمال و بدون اتصال برق به بوبین ، پیستون یک دهانه کوچک ( که مسیر عبور سیال یا گاز میباشد ) را مسدود کرده است ( در نوع نرمال بسته ) . با اتصال برق به بوبین میدان مغناطیسی در سیم پیچ ایجاد می شود و یا به عبارت ساده تر بوبین یا سیم پیچ تبدیل به آهنربا یا مگنت میگردد و درنهایت این میدان مغناطیسی ایجاد شده موجب جذب پیستون ( هسته فرومغناطیسی ) میگردد . این عملکرد ، اساسی ترین بخش در انواع شیر های برقی میباشد .

برخی از نکات مهم در انتخاب و استفاده :

 • باید دقت شود که مایعات و یا گازهای عبوری از سلونوئید ولو تمیز و بدون ذرات معلق و آلودگی باشند.
 • شیرهای با عملکرد غیر مستقیم ، جهت عملکرد به وجود اختلاف فشار بین ورودی و خروجی شیر نیاز داشته و در صورت برابر بودن فشار ورودی و خروجی این نوع شیرها در عملکرد صحیح با مشکل مواجه میشوند.
 • از سلونوئید ولوها جهت بستن یا باز بسته کردن ، کنترل فلو یا حجم عبوری و ترکیب دو یا چند ورودی از نوع مایع یا گاز با درصد و نسبت یکسان و یا متفاوت با عملکرد سریع میتوان استفاده کرد.
 • به طور کلی می توان گفت سلونوئید ولوها در زمان استفاده و عملکرد به علت عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ ( و به عبارتی تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی ) مقداری گرما تولید میکنند که لازم است برای مصارف خاص استفاده از شیر برقی به آن توجه گردد.

آشنایی با نحوه عملکرد

تقریبا تمامی شیر برقی ها از اجزاء اصلی زیر تشکیل شده اند:

 1. بوبین
 2. هسته
 3. حلقه لرزش گیر ( بوبین های نوع AC )
 4. فنر
 5. پیستون
 6. واشر آببند
 7. بدنه شیر

شیر برقی ها دارای یک بدنه یک بوبین یا سیم پیچ که در اطراف آن است و یک هسته از جنس فرومغناطیس (آهن ) در مرکز یک استوانه با عنوان سیلندر به نام پیستون تشکیل شده است. در حالت نرمال و هنگامی که برق به بوبین متصل نشده است، می تواند به صورت نرمال باز (NO) و یا به صورت نرمال بسته (NC) باشد. در حالت بدون اتصال برق به بوبین ، مسیر عبوری در یک شیر نرمال اپن باز است و در یک شیر نرمال بسته، بسته می باشد.

هنگامی که با وصل شدن برق به بوبین شیر برقی جریان الکتریکی از سیم پیچ بوبین عبور می کند ، میدان مغناطیسی در سیم پیچ انرژی ایجاد می کند. که این میدان مغناطیسی باعث بوجود امدن یک جاذبه مغناطیسی با هسته (پیستون ) شده و آن را حرکت می دهد و این نیروی مغناطیسی بر نیروی فنر غلبه می کند. اگر شیر به طور معمول بسته باشد ، پیستون را جذب کرده و در نتیجه مسیر عبور باز می شود و شیر برقی به سیال یا گاز اجازه عبور می دهد .و اگر شیر نرمالی اپن (NO) باشد ،میدان مغناطیسی پیستون را دفع کرده و به سمت پایین حرکت می دهد به طوری که واشر آببندی روزنه عبور را مسدود می کند و عبور جریان سیال یا گاز از طریق شیر متوقف می شود .

بوبین شیربرقی چیست؟

اصلی ترین نقش بوبین شیربرقی تبدیل انرژی الکترومغناتیس به انرژی مکانیکی است.

این قطعه برای به انجام رساندن این وظیفه در ساختار خود سیم پیچ هایی دارد که زمان اتصال جریان الکتریسیته، این سیم پیچ ها به خاصیت مغناطیسی مجهز شده و نهایتا تبدیل به آهنربای مغناطیسی می شوند.به منظور جلوگیری از عبور سیالات،سدی از جنس آهن داخل شیر برقی تعبیه شده که با ایجاد میدان مغناطیسی تیغه مرکزی به طرف بالا کشیده می شود و بسته به نوع شیر برقی موجب عبور و یا عدم عبور جریان سیالات می شود.

نحوه عملکرد بوبین شیربرقی

وظیفه اصلی بوبین شیر برقی تبدیل انرزی الکترومغناطیس به انرژی الکتریکی می باشد و می تواند با استفاده از سیم پیچ های خود جریان برق را گرفته و خاصیت مغناتیسی بگبرد و به آهنربا تبدیل شود.این بوبین در داخل شیربرقی بعنوان مانعی از جنس فولاد عمل کرده که با ایجاد میدان مغناطیسی می تواند تیغه مرکزی را به سمت بالا حرکت دهد و از عبور و یا عدم عبور جریان سیالات جلوگیری کند.

اجزاء بوبین شیربرقی

ساختمان بوبین ها در شیربرقی از چهار قطعه اصلی شامل: بدنه،سیم پیچ، سمبه و فنر تشکیل می شود که در ادامه به توضیح هر کدام از این قطعات می پردازیم.

بدنه

به طور معمول بدنه بوبین از فولاد ساخته می شود.که ورقه های فولاد به صورت فشرده بر روی هم قرار می گیرند.هنگامی که از سیم پیچ ها جریان برق عبور داده می شود،حالت مغناتیسی در بدنه فولاد ایجاد شده و عملکرد آهن ربایی خواهد داشت که در نتیجه با جذب سمبه، شیربرقی حرکت می کند.

سیم پیچ

قابل ذکر است که قدرت و توان شیربرقی با تعداد دورهای سیم پیچ های بوبین رابطه ی مستقیم دارد.هرچقدر تعداد دورهای سیم پیچ بیشتر باشد،جریان الکترومغناطیس تولید شده قوی تر و درنهایت توان شیربرقی بیشتر خواهد بود.به علت رسانا بودن مس و کاربردهای مختلفی که در صنعت الکتریسیته دارد معمولا جنس سیم پیچ ها از فلز مس می باشد.

سمبه

وظیفه اصلی سمبه،قطع و وصل کردن گردش سیال در شیرهای برقی می باشد.هنگامی که جریان برق به سیم پیچ می رسدفپیستون به بدنه بوبین نزدیک شده که موجببالا رفتن ولتاژ و باز شدن شیر برقی می شئد.هنگامی که در دو سر سیم جریان الکتریکی وجود ندارد سمبه در نشیمنگاه قرار داشته و از برقراری جریان سیال جلوگیری می کند.

فنر

وظیفه فنر بازگشت سمبه در هنگام قطع شدن جریان برق می باشد.به عبارتی هنگامی که بوبین شیربرقی خاصیت مغناطیسی خود را در اثر قطع جریان از دست می دهد.فنر قادر است سمبه را به مکان اولیه خود بازگرداند.قابل ذکر است که فنر در پشت سمبه قرار دارد.

انواع بوبین شیر برقی

بوبین های شیربرقی در دو نوع سرهم و بوبین جدا ساخته می شوند .

محل قرار گرفتن بوبین سرهم بر روی شیر است و چنانچه با مشکلی مواجه شد باید به طور کامل از شیر جدا شده و تعمیر شود. بوبین از نوع جدا به طور کامل از شیربرقی جدا بوده و دارای طراحی جداگانه می باشد .و برای اتصال به یکدیگر بر روی هم قرار می گیرند.درچنینی حالتی می توان در صورت خراب بودن،هرکدام از آن ها را به صورت جداگانه باز کرد و تعمیر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

Main Menu