اتصالات پنوماتیک

اتصالات پنوماتیکی

اتصالات پنوماتیک

اتصالات پنوماتیک از جمله اجزاء پرمصرف در سیستم پنوماتیک می باشد. کاربرد این اتصالات پنوماتیک در ایجاد اتصال و ارتباط بین قسمت ها و قطعات مختلف در سیستم پنوماتیک است. این اتصالات سرعت عمل بسیاری به سیستم پنوماتیک می بخشد. اتصال فیتینگی پنوماتیک با توجه به کارائی مورد انتظار از آن ها در سیستم پنوماتیک در ابعاد گوناگون و با ویژگی های مختلف به تولید می رسد.

این اتصالات، همچنین به عنوان اتصالات هوا یا اتصالات شناخته می شوند، بلوک های اساسی ساختمان سیستم های پنوماتیک هستند که جریان هوا و اتصالات بدون درز را امکان پذیر می کنند. آنها اتصالات ایمن و بدون نشتی را بین اجزای پنوماتیکی مانند شیلنگ‌ های هوا، لوله‌ ها، سوپاپ‌ ها و سیلندرها فراهم می‌کنند.

 

حالا چرا پنوماتیک؟

“پنوماتیک” از فرهنگ و لغت لاتین می آید و این کلمه در ریشه لاتین برای نفس می آید. حتی در برخی موارد مردم به چیزهای معنوی نیز “پنوماتیک” می گویند!

ولی در مهندسی، وقتی چیزی به عنوان پنوماتیک توصیف می‌شود، یعنی آن محصول معمولاً از فشار هوا برای جابجایی اشیا به اطراف استفاده می‌کند. مانند لوله‌های پنوماتیک، یا مانند کمپرسور موجود در خامه فرم گرفته که هوا را به داخل خامه مایع فشار می‌دهد.

 

انواع اتصال فیتینگ پنوماتیک :

عموماً اتصالات پنوماتیک به دو صورت فشاری و رزوه ای در سایز های متعدد به تولید می رسند. اتصالات رزوه ای پنوماتیک با مقیاس میلیمتر و اینچ و بصورت شلنگ خور موجود می باشد. از جمله مواردی که در انتخاب اتصالات پنوماتیک بسیار باید مورد توجه قرار بگیرد، کیفیت این اتصالات و دقت در تولید آن ها و آلیاژ به کار رفته در ساخت آن می باشد.

یکی از انواع اتصالات پنوماتیک اتصالات مستقیم است که در انواع مختلف از جمله مستقیم آلن خور ، تابلوئی ، مهره ای پلاستیکی و رابط مستقیم بین راهی در دسترس می باشد. همچنین سه راهی های پنوماتیک را میتوان از دسته قطعات بسیار پرکاربرد در سیستم پنوماتیک دانست. سه راهی های پنوماتیک نیز در انواع گوناگون به تولید می رسند که عبارتند از : سه راهی شلنگ خور ، سه راهی وسط دنده ، سه راهی داخل رزوه ، سه راهی مینیاتور.

قطعات پنوماتیک و اتصالات آن نسبتا ارزان و از نظر ساختمانی قطعاتی ساده هستند لذا تعمیرات آنها راحت تراز سیستم های مشابه نظیر سیستم های هیدرولیكی می باشد.

 

اتصالات پنوماتیکی

 

 

نکات مورد توجه در کاربرد اتصالات پنوماتیک:

 • از دست زدن به قسمت آزاد کن اتصالات در زمانی که تحت فشارند خودداری کنید.
 • زیرا سبب جداشدن تیوب و امکان ایجاد خطر می شود.
 • در نقاطی که لرزش و یا خمیدگی بیش از اندازه وجود دارد نباید از این اتصالت استفاده نمود.
 • اتصالات پنوماتیک را نباید در مواردی جز آن چه که ویژه آن ساخته شده اند به کار برد.
 • این اتصالات را در موقعیت هایی که در تماس با سیالاتی است که خوردگی ایجاد می کنند و یا آتش زا بوده و همچنین مواد شیمیایی نباید مورد استفاده قرار داد.
 • اگر اتصالات پنوماتیک در شرایط فشار بیش از حد مجاز گشتاور باشند امکان آسیب دیدن آن وجود دارد.
 • و اگر این فشار بیش از حد کمتر از مقدار توصیه شده باشد ممکن است سبب نشتی و یا شل شدن قطعه شود.

 

توضیحی مختصر در مورد اتصالات CDC کره جنوبی :

اتصالات پنوماتیک CDC کره یکی از متداول ترین تجهیزات پنوماتیک است که برای اتصال و برقراری ارتباط بین اجزای مختلف سیستم های پنوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. از اتصالات پنوماتیکی برای وصل کردن شیلنگ به تجهیز استفاده می شود که بخواهند به راحتی و سریع شیلنگ را وصل کنند. اتصالات پنوماتیک به دو صورت رزوه ای و فشاری بر حسب میلیمتر و اینچ و مدل شلنگ خور در سایز های مختلف موجود میباشند.

در انتخاب و خریداتصالات پنوماتیک CDC کره نوع و سایز رزوه و سایز شلنگ خور و کیفیت ، دقت ساخت ، نوع و کیفیت آلیاژ بکار رفته شده در اجزای مختلف اتصالات پنوماتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هر یک از اتصالات پنوماتیک CDC کره کاربری های متفاوتی دارند. از جمله این اتصالات می توان به اتصال مستقیم اشاره کردکه در انواع مستقیم آلن خور ، مستقیم تابلویی ، مستقیم مهره ای پلاستیکی و رابط مستقیم بین راهی در نیاز صنعت موجود میباشند.

اتصالات استاندارد در مدل QS از پرمصرف ترین کد های فیتینگ های فستو می باشد. در رابط یا اتصالات هایمینیاتوری استاندارد فستو کد QSM (حرف M به معنای مینیاتوری بودن است) بکار می رود. فیتینگ های روتاری مارک فستو با چرخش ۳۶۰ درجه با کد QSR عرضه و قابل سفارش هستند. اتصال های فلزی برند فستو نیز در تنوع زیادی تولید و قابل سفارش گذاری هستند. جهت انتخاب این محصول می بایست به مدل، سایز روزه و یا شیلنگ خور اشاره نمود.

 

انواع اتصالات از لحاظ جنس مواد اولیه

 

اتصالات آلومینیومی پنوماتیک:

اتصالات آلومینیومی پنوماتیک معمولاً برای کاربردهای فشار کم و چگالی کم استفاده می شود که مقاومت کششی کم این اتصالات مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آلومینیوم سبک است و اغلب به دلیل مقاومت در برابر خوردگی انتخاب می شود، اما می تواند با سایر فلزات آلیاژ شود و مقاومت و چگالی آن افزایش یابد.

 

اتصالات برنجی پنوماتیک: 

برنج در برابر خوردگی مقاوم است و به دلیل عملکرد عالی و ماشینکاری راحت،برای ساخت اتصالات پنوماتیک برنجی انتخاب می شود.

 

اتصالات فولاد ضد زنگ و استیل:

اگرچه فولاد به طور معمول گران تر است، اما فولاد ضد زنگ با دوام و مقاومت فولاد معمولی از مقاومت در برابر خوردگی و شیمیایی بسیار خوبی برخوردار است.

 

اتصالات پلاستیکی پنوماتیک :

پلی پروپیلن یک گرمانرم است که به طور گسترده ای برای اتصالات پنوماتیک پلاستیکی استفاده می شود، زیرا دارای دوام بالا، قیمت پایین و سازگاری بالا با مواد دیگر است. این نشان دهنده مقاومت دو محوری عالی، جریان سرما و افزایش عملکرد است. با خیال راحت می تواند برای کاربرد در مناطق در معرض هوا استفاده شود، زیرا در برابر شرایط جوی، اوزون و اشعه ماورا بنفش مقاوم است.

 

اتصالات کامپوزیت:

کامپوزیت ها اتصالات ساخته شده از ترکیبات مختلف مواد مانند کربن، گرافیت و فایبرگلاس هستند. این مواد همچنین در کاربردهایی که به مقاومت شیمیایی بالا ودمای بالا نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

آنها دارای نقطه ذوب بالا و همچنین هدایت گرمایی و الکتریکی کم هستند.اتصلات برنجی

 

اتصال فیتینگی پنوماتیک

اتصالات یا فیتینگ پنوماتیک برای اتصال انواع لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات کاربری ساده ای دارند و باعث افزایش سرعت اجرای سیستم توزیع پنوماتیک می گردند. لوله های پلاستیکی در درون آن ها قرار گرفته و با توجه به اینکه دارای روکش پیش ساخته می باشند به صورتیکه در هنگام استفاده موجب آب بندی بیشتر می گردد و برای باز کردن لوله کافیست تا ضامن پلاستیکی این اتصالات را فشار دهید و لوله را جدا نمایید. پس از جدا نمودن لوله می توان فیتینگ را مجددا مورد استفاده قرار داد. یکی از مزیت های کاربردی فیتینگ های پنوماتیک تنوع در انواع و مدل های مختلف آن ها می باشد به صورتیکه برای کاربردهای مختلف می توان بیش از ۶۰ مدل مختف از آن ها را تهیه نمود.

 

کاربرد اتصالات پنوماتیکی :

 • دستگاه های پنوماتیک
 • دستگاه های بادی
 • کمپرسور ها
 • صنعت دارو سازی
 • صنعت خودرو
 • جک های پنوماتیک

     و …

 

انواع اجزاي اتصالات فیتینگی پنوماتیک

براي اتصال اجزاي پنوماتيك از وسايلي چون شیلنگ، لوله و پيپ استفاده مي‌شود.

شیلنگ: اين شیلنگ‌ ها از چند لایه مواد مختلف ساخته شده‌اند. این مواد ساختار انعطاف‌پذیري دارند به طوري كه به راحتي امكان حركت بين قطعه‌ها وجود دارد. بعد از گذشت مدت زماني به دلیل فرسودگی، شیلنگ نیاز به تعویض دارد.

 

 • لوله: لوله‌ها سفت و سخت هستند و از ماده جامد ساخته مي‌شوند.

 

 • پيپ: مانند لوله‌ها از يك ماده جامد ساخته مي‌شوند و سخت هستند، البته انعطاف كمتري نسبت به لوله دارد.

 

مقالات مرتبط : رگلاتور پنوماتیک

 

انواع اتصالات فیتینگی پنوماتیک از لحاظ ظاهر

این اتصالات براساس نوع اتصال و عملکردی که انجام می‌دهند، متفاوت هستند. اتصالات پنوماتیک از طریق چندین روش به قطعه‌هاي پنوماتيك و ديگر اجزاء متصل مي‌شوند. هر یک از آن‌ها مزایای خاص خود را دارند و براي كاربردهاي مختلف استفاده مي‌شوند.

 

اتصال پنوماتیک مستقیم

در اتصالات مستقیم پنوماتیک یا همان کوپلینگ نری و مادگی، یک طرف آن به شیلنگ یا لوله وصل می‌شود و طرف دیگر آن به تجهیزات سیستم پنوماتیک متصل می‌شود. آنها معمولاً شیارهای داخلی در قسمتهای بیرونی (نر) یا داخلی (مادگی) دارند تا به اتصالات را وصل شوند و از حفظ و آزاد سازی عالی شیلنگ اطمینان حاصل کنند. در اين نوع اتصالات پنوماتيك، يك طرف قطعه به لوله يا شلنگ و طرف ديگر به قطعه ديگر پنوماتيك از طريق پيچ و مهره متصل مي‌شود. از اتصالات مستقيم پنوماتيك اغلب به عنوان آداپتور استفاده می‌شود و در انواع مختلفی از قطرها، اندازه نخ، گریدها و مواد به فروش می‌رسند. ايمن بودن و قابل استفاده بودن اين نوع اتصالات با بيشتر ابزارها جزو ويژگي‌هاي اصلي اين نوع اتصالات است.

 

اتصالات زانويي يا L شكل

این اتصالات به شكل زاويه‌دار كه به طور معمول 90 درجه است طراحي و توليد مي‌شود. با استفاده از اتصالات پنوماتیک زانويي مي‌توان شلنگ‌های تك یا چند منظوره را به يكديگر متصل كرد. همچنين اين نوع اتصالات به مصرف‌كننده اجازه مي‌دهد تا به راحتی اتصالات موجود در سیستم را با مجموعه‌ای از لوله‌ها تغییر دهد. جمع و جور بودن اين اتصالات جزو ويژگي‌هاي اصلي اين اتصالات است. همچنين مي‌توان در بيشتر كارها از اين اتصالات استفاده كرد و براي كار با لوله‌هاي نايلوني بسيار ايده‌آل هستند. اتصالات زانویی به شما امکان می دهد، جهت جریان را از زوایای مختلف تغییر دهید. آنها همچنین دارای سوراخ های شش ضلعی داخلی هستند تا توانایی نصب اتصالات را در یک فضای باریک فراهم کنند.

 

اتصالات T شكل

اتصالات پنوماتیک T شكل، دارای مکانیزم فشار هستند که امکان اتصال ایمن به درگاه‌های رزوه‌ای را ايجاد كرده و از نصب آسان و سریع بدون ابزار پشتیبانی می‌کند. با استفاده از اين نوع اتصالات، از سه سمت مي‌توانيد قطعه‌هاي پنوماتيك، شلنگ و لوله‌ها را به يكديگر متصل كنيد. این اتصالات معمولاً در کاربردهای خلاء یا فشار استفاده می‌شوند. ميزان نشت كم و طراحي اين نوع اتصالات به صورت سوراخ كامل از ويژگي‌هاي اصلي اين اتصالات محسوب مي‌شود. اتصالات پنوماتیک سه راهی بخش های جریان را از طریق یک تقاطع T شکل به یکدیگر متصل می کنند، در نتیجه باعث می شود جریان سیال یا ترکیب شود و یا از هم جدا شود. از این اتصالات فقط برای مایعاتی مانند هوا و آب استفاده می شود.

 

اتصالات  Y شكل

این نوع اتصالات به طور ایده‌آل برای طیف گسترده‌ای از كاربردها مانند خطوط هوایی صنعتی، ابزارهای هوایی، گاراژها، رباتیک، خودرو، نساجی، بسته‌بندی، برنامه‌های حمل و نقل و موارد دیگر مناسب هستند. اتصال و قطع كردن سريع و مخزن مقاوم در برابر جریان کامل و خلاء جزو ويژگي‌هاي اصلي اين نوع اتصالات است.

 

تقسیم بندی از نظر عملکرد  

بسته به نوع خاص عملکرد انجام شده، این اتصالات در بسیاری از عملكردهاي متنوع قابل استفاده هستند. آن‌ها در انواع مختلف بدنه مثل آلیاژ آلومینیوم، برم ، مس، PBT و آلیاژ فولاد قابل خریداری هستند. از اين نوع اتصالات می‎توان براي عملکردهای زیادی مانند مسدود کردن، اگزوز، تنظیم جریان، تأمین و خاموش کردن استفاده كرد.

 

اتصالات توپی و اسليو

در اين نوع اتصالات توپی، اسليو خارجی را به اتصالات داخلی (توپی) متصل می‌کنند. اسليو اتصال و قطع دو سر اتصالات را جمع می‌كند. این نوع برای كاربردهايي که نیاز به قطع و وصل شيلنگ به صورت مكرر دارند، مناسب است.

 

اتصالات كمپرسوري (فشرده‌سازي)

این نوع، شامل انواع اتصالاتي هستند، که از نیروی فشار برای اتصال اجزاي پنوماتيك استفاده مي‌كنند. در اتصالات استاندارد فشرده‌سازی از واشرهای فلزی، حلقه‌ها یا فرول‌ها براي اتصال اجزاء پنوماتيك استفاده مي‌شود. به طور معمول، در نوع فشرده‌سازی با بستن یک مهره روی لوله و فرول، فشرده‌سازی و محکم کردن قطعه‌ها صورت مي‌گيرد.

 

اتصالات نوع Bite

اتصالات نوع Bite جزو اتصالات كمپرسوري محسوب مي‌شود. در اين نوع اتصالات هنگام فشار براي محكم كردن تجهيزات پنوماتيكي، يك پيچ تيز به قطعه پنوماتيكي متصل مي‌شود.

 

چگونه اتصالات پنوماتیکی مناسب انتخاب کنیم؟

موارد زیر در انتخاب و خرید اتصالات پنوماتیکی مناسب برای کسب و کار شما تا حد زیادی کمک کننده هستند و شما را از سردرگمی نجات می دهند :

 • نوع لوله مورد نیاز (اینچ یا متریک، ترمو پلاستیک یا فلز، اندازه)
 • فشار هوا یا P.S.I.
  *نکته : PSI (مخفف Pounds per square inch ) پوند بر اینچ مربع فشاری است که زمانی که نیروی 1 پوندی به واحد سطح 1 اینچ مربع اعمال می شود، ایجاد می شود. این اندازه گیری فشار مورد استفاده در سیستم واحد اندازه گیری پنوماتیک است.

 • نوع رزوه اتصالات مورد نیاز
 • ارتعاشات اتصالات
 • متریال به کار رفته در ساخت اتصالات (برنج، فولاد ضد زنگ، ترموپلاستیک، برنج با روکش نیکل)

 

مشاهده چند محصول مرتبط در زمینه پنوماتیک

جک پنوماتیک 80*25 سه راهی Y پنوماتیک وسط دنده

شیر برقی 1/2 اینچ سه راهی پنوماتیک وسط دنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =

Main Menu