یونیت روغن کاری

واحد روغن کاری

یکی از مسائل حیاتی و مهم برای حفظ سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک و افزایش طول عمر آن ها می باشد. آیا می دانستید که یکی از عوامل از بین رفتن قطعات این قبیل ماشین آلات خوردگی و فرسایش آن هاست؟

حال راه حل چیست؟ آیا باید دستگاه های هیدرولیکی و پنوماتیکی را پس از چند سال کار کردن دور انداخت؟ در حالی که هزینه تامین دوباره آن ها بسیار بالاست! پاسخ کلمه ی خیر است!!

«در مقاله یونیــــــت روغــــن کـــاری کنترل برق می توانید راه چاره را بیابید.»

 

یونیت روغن کاری چیست و شرح کامل آن

                                                                                                                                                                                                                                   

یونیت روغن کاری وسیله ای است که به وسیله آن ماده ای بین دو سطح قرار می گیرد تا اصطکاک و در نتیجه سایش را در دستگاه ها و ماشین آلات پنوماتیکی و هیدرولیکی کاهش دهد. سیستم روانکاری یک سیستم تحت فشار است که روغن خنک شده و فیلتر شده را برای یاتاقان ها، چرخ دنده ها و سایر اجزای ماشین تامین می کند تا اصطکاک و گرمای تولید شده در حین کار را کاهش دهد.

سیستم روغن کاری، فرآیند یا تکنیک استفاده از روان کننده ها برای کاهش اصطکاک، سایش و پارگی در تماس بین دو سطح است. یونیت های روغن کاری حجم و فشار روان کننده ای را که باید روی سطوح قطعات متحرک ماشین در تماس اعمال شود، کنترل می کنند. آنها عملکرد روان و سالم ماشین آلات را ترویج می کنند. از طریق سیستم های روانکاری، روان کننده به طور موثر و منظم اعمال و توزیع می شود.

یونیت روغن کاری یکی از قطعات پرکاربرد و مهم در خطوط تولید می باشد که کار های گوناگونی را برای صنایع مختلف انجام می دهد. همان طور که از نام این قطعه پیداست، از آن برای روغن کاری و روان کاری قسمت های مکانیکی دستگاه ها و اتصالات صنعتی به منظور حرکت و عملکرد راحت و روان تر این قسمت ها استفاده می شود. این یونیت ها، ساده ترین روش روانکاری بازو های مکانیکی می باشند و تقریبا مورد نیاز برای هر حرفه ی صنعتی هستند.

واحد روغن کاری باعث تضمین و تأمین روغن به موقع و با کیفیت برای قسمت‌ های مختلف سیستم می‌ شود.

 

ساختمان اجزاء سازنده یک یونیت روغنکاری

بخش های مختلف یک واحد روانکاری به شرح زیر می باشد :

 • مخزن (که در حجم های مختلف برای نگهداری روان کننده موجود می باشد)
 • پمپ هیدرولیک (وظیفه ی اصلی این پمپ رساندن روغن سیال به خارج از یونیت است و در درون مخزن جای گرفته)
 • خطوط تامین
 • خطوط تغذیه
 • فیلتر ها
 • گیج اندازه گیری
 • کنترل باکس
 • موتور الکتریکی

موتوری که در این دستگاه وجود دارد وقتی به جریان برق متصل می شود، به پمپ کمک می کند تا بتواند روغن را به محل مورد نظر برساند. موتور های الکتریکی یونیت ها، به دو صورت تک فاز و سه فاز هستند.

 

انواع یونیت های روغن کاری چه هستند؟

 • ساده
 • اتوماتیک (تایمردار)

 

یونیت های ساده : در یونیت های ساده، زمان بندی کار دستگاه به صورت دستی تنظیم می شود. یعنی شما انتخاب می کنید که یونیت چند بار و به مدت چند دقیقه یا ثانیه عمل کند. همچنین روشن و خاموش کردن آن نیز به وسیله یک دکمه روی دستگاه انجام می گیرد.

یونیت های اتوماتیک : و اما برعکس، در یونیت های اتوماتیک که دارای تایمر الکترونیکی می باشند، کنترل کار دستگاه و زمان روشن و متوقف کردن آن می تواند از پیش به وسیله تایمر تنظیم شود و بنابراین دیگر نیازی به تنظیم دستی نخواهد داشت.

البته باید توجه کرد که هر زمان بندی در این دستگاه ها، باید با فاکتور های مختلف دستگاه از جمله حجم مخزن، قدرت موتور، ولتاژ آن و … متناسب باشد.

 

 

یونیت روغن کاری

انواع یونیت روغن کاری

 

 

شرح نحوه عملکرد دستگاه های روغن زنی

یونیت روغن کاری، روغن روان کننده را به قسمت های متحرک ماشین آلات موجود و در تماس توزیع می کند. روان کننده ها اصطکاک بین عناصر لغزشی یا غلتشی مانند چرخ دنده ها، بلبرینگ ها، زنجیر ها، قالب ها، پیچ ها، سیلندر ها، سوپاپ ها و کابل ها را کاهش می دهند تا از سایش، تولید گرما و خرابی زودرس جلوگیری کنند و عمر مفید دستگاه را طولانی تر کنند. عناصر ماشین روان کننده ها نیز همچنین ممکن است به عنوان یک خنک کننده عمل کنند که از انبساط حرارتی جلوگیری کند، که در نتیجه دقت عنصر دستگاه را کاهش می دهد.

یونیت های روغن کاری حجم و فشار روغنی را که باید روی سطوح قطعات متحرک ماشین در تماس اعمال شود، کنترل می کنند. آنها عملکرد روان و سالم ماشین آلات را ترویج می کنند. از طریق سیستم های روانکاری، روغن به طور موثر و منظم اعمال و توزیع می شود. این سیستم ها به طور گسترده در صنایع خودروسازی، تولید صنعتی، نفت و گاز، تولید برق و صنایع فرآوری فولاد استفاده می شوند. یونیت های روغن کاری در موتورهای خودرو نیز وجود دارند و عملکرد بهتر را تضمین می کنند.

 

 

اجرای سیستم روان کاری در ماشین آلات

سیستم روانکاری موتور برای جریان دادن به روغن تمیز در دمای دقیق و با فشار مناسب به هر قسمت از موتور در نظر گرفته می شود. روغن به عنوان قلب سیستم از پمپ به داخل پمپ مکیده می شود، سپس بین فیلتر روغن فشار وارد می شود و فشار به یاتاقان های اصلی و همچنین به گیج فشار روغن وارد می شود. روغن از طریق سوراخ های تغذیه یاتاقان های اصلی به گذرگاه های حفاری شده که در میل لنگ است و به یاتاقان های شاتون می رسد.

یاتاقان‌ های پیستون و دیواره‌ های سیلندر دارای روغن، روانکاری می‌ شوند که توسط میل لنگ در حال چرخش پراکنده می‌ شوند. توسط حلقه پایین در پیستون، مازاد خراشیده می شود. هر یاتاقان میل بادامک از مسیر اصلی تغذیه از یک شاخه یا شاخه تغذیه می شود و شاخه دیگری وجود دارد که چرخ دنده یا زنجیر تایم را روی درایو میل بادامک تامین می کند. روغنی که بیش از حد است، پس از تخلیه مجدد به مخزن، جایی که گرما به هوای اطراف منتقل می شود، تخلیه می شود.

 

نگاهی کوتاه به مزایای استفاده از یونیت روغن کاری در صنعت

روانکاری یک عنصر حیاتی در کارایی و طول عمر هر تجهیزات دوار است. روانکاری اصطکاک را کاهش می دهد و به قطعات متحرک ماشین اجازه می دهد تا به آرامی از روی یکدیگر بلغزند. یک سیستم روانکاری اتوماتیک در مقایسه با روغن کاری دستی مزایای زیادی دارد. همچنین این دستگاه ها باعث افزایش عمر تجهیزات، کاهش سایش و هزینه‌ های نگهداری کمتر می‌ شود.

 

 

سایز های مختلف مخزن یک دستگاه روغن کاری 

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، دستگاه (یونیت) های روغن کاری در مخزن خود نیز دارای حجم های متفاوتی می باشند. برای مثال مخزن های 1 لیتری ، 2 لیتری ، 4 لیتری و … .  همچنین آن ها با توجه به حجم مخزن یا نوع خود (ساده یا اتوماتیک بودن)، دارای قدرت، ولتاژ و البته میزان تخلیه متفاوت نیز می باشند.

 

 

شاخصه های اصلی برای انتخاب روغن روان کننده مناسب در یونیت های روغن کاری چیست؟

برای انتخاب یک روغن مناسب در سیستم های روغن زنی عوامل مختلفی وجود دارد اما پیش از هر چیز ابتدا باید اطلاعاتی در زمینه این روغن ها به دست آورد. روغن جزء اصلی یک یونیت روغنکاری است که اصطکاک و سایش بین عناصر دستگاه در تماس را کاهش می دهد. روان کننده های روغن دارای طیف وسیعی از ویسکوزیته هستند و می توانند مصنوعی، گیاهی، معدنی و حتی ترکیبی از این ها باشند. در شرایط سخت، روغن های مصنوعی می توانند مفید باشند و در مواردی که محیط مورد توجه است، ممکن است از روغن های پایه گیاهی استفاده شود.

روان‌ کننده‌ های روغن خالص‌ ترین شکل روان‌ کننده‌ ها هستند، اگرچه می‌ توان افزودنی‌ های متعددی را به آن اضافه کرد. افزودنی های آنتی اکسیدانی و بازدارنده خوردگی را می توان با روان کننده مخلوط کرد تا از اکسیداسیون و خوردگی جلوگیری شود چون مواد شوینده از تشکیل رسوبات جلوگیری می کنند. بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته، مانند پلی آکریلات ها و بوتادین، برای اینکه روان کننده در دماهای بالا چسبناک بماند، اضافه می شود.

روان کننده های روغن معمولاً در روانکاری لولا ها، بلبرینگ ها و پیچ ها استفاده می شوند. با این حال، روان کننده های روغن در موارد کثیف، گرد و غبار و سطوح مرطوب نیز قابل استفاده هستند.

 

 

هدف از به کار بستن یونیت روغن کاری چه مواردی می تواند باشد؟ در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

هدف اصلی روانکاری کاهش اصطکاک است، اما مزایای دیگری نیز دارد. با محافظت از سطح در برابر آب و سایر عناصر خورنده، روکش های روان کننده می توانند به جلوگیری از خوردگی کمک کنند. آنها همچنین نقش مهمی در جلوگیری از آلودگی در سیستم ها دارند.

روان کننده ها تقریباً در هر کسب و کاری که بیش از هزار سال به استفاده از ماشین آلات نیاز دارد استفاده می شوند، زیرا عملکرد روان را تضمین می کنند.
تولید کنندگان روان کننده های روغن اطمینان حاصل می کنند که روانکار دارای 90٪ روغن پایه و 10٪ مواد افزودنی است که کیفیت روان کننده را بهبود می بخشد و آن را برای استفاده در قطعات موتور و بازوها و اتصالات مکانیکی موثرتر می کند.

 

 

علاوه بر این، موارد زیر برخی از مزایای روغنکاری قطعات موتور و دستگاه های صنعتی هستند که آن را در بخش صنعت به یک نیاز تبدیل می کند :
 • کاهش اصطکاک
 • ترویج سرمایش و کاهش دما
 • اطمینان از تمیز بودن قطعات موتور

 

جهت مشاهده انواع واحد مراقبت پنوماتیک کلیک کنید.

 

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید و با متخصصان کنترل برق در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =

Main Menu