شیر برقی بک فیلتر

شیر برقی بک فیلتر

همانطور که می دانید، وجود آلودگی در بخش های یک دستگاه صنعتی امری کاملا بدیهی و قابل مشاهده است که اگر نتوان آن را مرتفع کرد ممکن است موجب کاهش عمر قطعات و در نهایت دستگاه اصلی شود. شاید تا به حال این سوال در ذهن شما نقش بسته باشد که سیستم های موجود در صنایع مختلف، غبار روبی و آلودگی زدایی ارگان های مختلف خود را از چه طریقی انجام می دهند. شیر برقی بک فیلتر یکی از تجهیزاتی است که در این زمینه کمک زیادی به صنعت کرده است.

پاسخ پرسش شما را در این مقاله کنترل برق بررسی خواهیم کرد. شیــــر برقی بک فیــــلـتر!  با ما تا پایان همراه باشید.

 

 

شیر برقی بک فیلتر چیست؟ بررسی کامل آن

زمانی‌ که فیلتر به شیر های برقی اضافه می‌ شود با عنوان شیر برقی بک فیلتر شناخته می‌شوند. شیر های بک فیلتر در صنعت زمانی کارایی خود را نشان میدهند که به عنوان یک فیلتراسیون مانع از ورود گرد و غبار و آلودگی‌ های هوا شوند. البته کاربرد این شیر محدود به فیلتر کردن آلودگی‌ های هوایی نبوده بلکه از آن در صنایع دیگر نیز استفاده میشود. عموماً ریخته‌گری، صنایع غذایی و بتنی از مرسوم‌ ترین صنایع به کارگیری شیر برقی بک فیلتر در صنعت می باشند.

شیر برقی بک فیلتر (به اصطلاح دیگر شیر کنترلی) وسیله ای است که برای فیلتراسیون آب از آن استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از برق، ذرات و آلودگی های موجود در آب را حذف می کند و در نتیجه این عمل آب تمیز می شود. ان فیلتر ها معمولا به صورت قطعاتی عرضه می شوند که شامل یک واحد فیلتراسیون، یک واحد برقی و سایر قطعات مورد نیاز برای نصب و استفاده هستند.

شیر های برقی بک فیلتر در سیستم‌ های فیلتراسیون، غبارگیر ها، توربین‌ های گاز و تجهیزات گوگردزدایی استفاده می‌ شوند که تا به امروز در بین شیر های برقی موجود و تولید شده، جزو کاربردی ترین محصولات در صنایع گوناگون به شمار می روند. آنها معمولاً برای تمیز کردن فیلتر هایی مانند فیلتر های کارتریج، فیلتر های پاکت، فیلتر های سرامیکی و فیلتر های الیاف فلزی خرد شده استفاده می شوند.

بخش های یک شیر برقی بک فیلتر

همانطور که قبلا عنوان کردیم، مهم ترین اجزای شیر برقی بک فیلتر مانند هر شیر برقی دیگری، بخش سلونوئید و شیر آن است. اما با توجه به کارکرد متفاوت هر شیر برقی، می توان به اجزای دیگری مثل ورودی و خروجی، یک بویین و سوکت از جنس آلیاژ مس و دیافراگم پلاستیکی و کشسانی (فنری) اشاره کرد. در این محصولات، فیلتر هایی نیز با قطر معین وجود دارند که ذرات بزرگ‌ تر نمی‌ توانند از آن‌ ها عبور کنند. وقتی این فیلترها کثیف شوند، شیر برقی بک فیلتر فعال شده و با استفاده از فشار هوا، ذرات کثیف را از فیلتر خارج می‌ کند. به این ترتیب، فیلتر مجددا قابل استفاده و تمیز می گردد.

در این مقاله، نحوه عملکرد این شیر ها در یک برنامه معمولی برای سیستم های جمع آوری گرد و غبار را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

برای مطالعه مقاله شیر برقی اینجا و یا برای اطلاعات بیشتر و مشاهده سایر محصولات در زمینه شیر برقی در فروشگاه کنترل برق اینجا کلیک کنید.

نگاه اجمالی به سیستم های جمع کننده ی گرد و غبار و عملکرد شیر برقی بک فیلتر در آنها

جمع کننده های گرد و غبار سیستم هایی هستند که برای حذف آلاینده های دانه ای جامد و یا بازیابی جامدات یا پودر های ارزشمند از گاز های خروجی قبل از تخلیه در جو استفاده می شوند. جمع کننده گرد و غبار از یک دمنده، فیلتر گرد و غبار، سیستم تمیز کردن فیلتر و سیستم حذف گرد و غبار متشکل است. یکی از کارآمد ترین و مقرون به صرفه ترین غبارگیر های موجود، جمع کن پارچه ای است که معمولاً به عنوان کیسه خانه شناخته می شود.

در یک کیسه خانه، گاز پر از ذرات از کیسه های پارچه ای عبور می کند و گرد و غبار را روی سطح بیرونی کیسه رسوب می دهد. کیسه ها به طور مداوم تمیز می شوند تا اطمینان حاصل شود که مقاومت فشار خانه کیسه در محدوده از پیش تعیین شده قرار دارد و همچنین اطمینان حاصل شود که راندمان جمع آوری گرد و غبار کافی است. رایج ترین روش تمیز کردن، پالس جت یا فیلتر فشار جت نام دارد.

توضیحات راجع به روش پالس جت (فیلتر فشار جت)

در این روش، گرد و غبار با انفجار هوای پرفشار که به قسمت بالایی فیلتر کیسه لوله وارد می شود، حذف شده و نازل های بالای هر کیسه را تغذیه می کند. پس موج ضربه ای ایجاد شده که از کیسه عبور می کند، باعث می شود کیسه منبسط و حجم گرد و غباری که در کیسه جمع شده است متلاشی شود. اگرچه این پالس هوای فشرده به طور موقت جریان هوا را از طریق کیسه لوله فیلتر متوقف می کند اما به دلیل آزاد شدن سریع، در جریان ذرات بار داخل کیسه خانه دخالت نمی کند. بنابراین پاک کننده های خانه جت پالس می توانند به طور مداوم کار کنند. موج ضربه ای در حدود نیم ثانیه از کیسه فیلتر لوله ای عبور می کند. بنابراین، هوای تپنده باید به اندازه کافی قوی باشد تا تمام طول کیسه را طی کند و حجم گرد و غبار را بشکند.

با استفاده از شیر برقی بک فیلتر می توان شیر جمع کننده گرد و غبار را به سرعت باز و بسته کرد. استفاده از شیر برقی بگ فیلتر امکان کنترل افت فشار از طریق فیلتر و همچنین توالی پالس را فراهم می کند.

انواع شیر برقی های بک فیلتر

شیربرقی های بک فیلتر در انواع گوناگون به فروش می رسند. با توجه به کاربرد این محصولات برند های مختلف و مطرحی در دنیا این شیر های برقی را به عرصه تولید می رسانند. برند هایی از جمله ASCO (آسکو)، DURAVIS (دوراویس) و TURBO (توربو) ایتالیا. نمونه مشابه شیربرقی از برند توربو در ایران و به صورت درجه نیز ساخته و عرضه می شود.

شیر برقی بک فیلتر آسکو

این شیر برقی به شیر برقی نود درجه آسکو نیز معروف است که محصول تولید شده از شرکت آسکو می باشد. قابل ذکر است که شرکت آسکو یکی از معتبر ترین و بزرگترین شرکت های صنعتی جهان می باشد. محصولات شرکت آسکو با قیمتی مناسب و ارزان در نمایندگی های آسکو به بازار عرضه می شوند.

در ارتباط با شیر برقی بک‌ فیلتر آسکو باید بگوییم که این محصول در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید و متریال استفاده شده در آن، آلومینیوم است. حداکثر فشار کاری آنها 8.5 بار و حداقل آن 0.35 بوده و هردو با جریان DC و AC کار میکنند. سیالی که برای این دستگاه ساخته شده هوا است. زمان باز و بسته کردن شیر برقی زمانی طولانی نیست. در واقع شما با استفاده از این شیر برخی می‌توانید زمان پاسخ‌دهی بسیار کمی را تجربه کنید.

 

 

«برای مشاهده لیست شیربرقی های بک فیلتر آسکو در کنترل برق کلیک کنید.»

 

 

 

آلودگی زدایی به کمک شیر برقی های بگ فیلتر چند مرحله دارد؟

شیر برقی بک فیلتر عمدتا در چند مرحله به وظیفه خود می پردازد و در مرحله کار خاصی را انجام می دهد :

 1. پیش فیلتراسیون : در این مرحله، ذرات بزرگ و آلودگی های قابل رویت از آب حذف می شوند. فیلتر های مختلفی از جمله فیلتر های سطحی یا فیلتر های کربن فعال در این مرحله به کار می روند.
 2. فیلتراسیون برقی : در این مرحله، آب از طریق یک واحد برقی عبور می کند که شامل الکترود ها و همچنین منابع تولید امواج الکترومغناطیسی است. این فرآیند با استفاده از نیروی الکترومغناطیس، ذرات کوچک تر و آلودگی های محلول را به خود جذب می کند.
 3. تصفیه نهایی : در مرحله سوم، آب از ذرات و آلودگی های باقی مانده که احتمالا توسط فیلتراسیون برقی حذف نشده اند، پاکسازی می شود. این مرحله معمولا شامل استفاده از فیلترهای دقیق تر و همچنین فرآیندهای شیمیایی مانند کلرزنی و یا استفاده از فعال سازهای شیمیایی است.

با ترکیب این سه مرحله، شیر برقی بک فیلتر توانایی حذف بسیاری از ذرات، آلودگی ها و مواد شیمیایی مضر از آب را دارد و آب را تمیز و قابل مصرف میکند. (که این آب ممکن است برای مصارف مختلفی به کار رود)

 

 

عملکرد و کاربرد شیربرقی های بگ فیلتر

شیر برقی ابزاری است که برای شروع فعالیت به تغذیه شدن توسط برق ولتاژ بالا نیاز دارد. شیر های برقی بک فیلتر نیز، دسته ای از شیر های برقی هستند که به طور خاص برای سیستم های جمع آوری گرد و غبار طراحی شده اند و برای مصارفی همچون غبار گیری و فراوری محصولات بتنی، مواد غذایی، صنایع دارویی، محصولات کشاورزی و ریخته گری نیز کاربرد دارند.

عملکرد در این شیر ها به این صورت است که وقتی شیر برقی فعال می شود، هوای محبوس شده در بالای دیافراگم به سرعت تخلیه و باعث اختلاف فشار زیادی در دیافراگم می شود. با این کار دیافراگم به طور ناگهانی باز می شود. هنگامی که شیربرقی روشن میشود، هوا از طریق سوراخی در محفظه بالایی دیافراگم خارج میشود که فشار را متعادل کرده و دریچه را بلافاصله میبندد. باز و بسته شدن سریع شیر برای تمیز کردن موثر فیلتر ها و مصرف اقتصادی هوای فشرده بسیار مهم است. این امر با کوچک نگه داشتن وزن قطعات متحرک و در نتیجه داشتن یک اینرسی جزئی امکان پذیر است. (اینرسی یا لختی به معنای تمایل ماده برای حفظ وضع حرکتی خود می باشد)

این شیر ها مقادیر کیلووات بسیار بالایی دارند. همچنین ولتاژ های آن ها نیز متفاوت است.

 

 

پارامترهای اصلی در انتخاب شیر برقی بک فیلتر

در انتخاب هر وسیله صنعتی یک سری فاکتور مهم و تعیین کننده وجود دارد که امکان بررسی و انتخاب آن محصول را ساده تر میسازد. اکنون میخواهیم با هم موارد مهم در انتخاب یک شیربرقی بک فیلتر را بررسی کنیم :

 • حجم مخزن : مقدار هوای ذخیره شده در مخزن منبع تغذیه که به اندازه شیر بستگی دارد.
 • فشار مخزن : فشار هوا در مخزن که فشار ورودی شیر نیز می باشد.
 • حداکثر فشار مجاز : حداکثر فشار خط یا سیستم برای عملکرد ایمن.
 • طول پالس الکتریکی : هنگامی که شیر فعال می شود، طول پالس اهمیت دارد.
 • طول کل پالس : زمان بین باز کردن و بستن شیر.
 • حداکثر فشار : حداکثر فشاری که در انتهای لوله دمنده که موج ضربه ای را ایجاد می کند، به دست می آید.
 • مخزن افت فشار : تفاوت فشار مخزن قبل و بعد از موج ضربه. برای حفظ جریان صوت در لوله های ضربه ای باید افت فشار را حداکثر تا 50 درصد فشار مطلق مخزن محدود کرد.
 • نسبت عملکرد : نسبت فشار مخزن و فشار اوج بر حسب درصد. مقدار این پارامتر به کیلوولت سوپاپ و زمان باز شدن بستگی دارد.
 • حجم در هر پالس : حجم هوا در فشار جو که از شیر در هر پالس عبور می کند. هر چه این پارامتر بیشتر باشد، کیسه های فیلتر بهتر تمیز می شوند و کیسه های بیشتری را می توان در هر شیر تمیز کرد.

 

 

قیمت این شیر برقی ها

همان طور که بیان شد شیر برقی های بک فیلتر دارای ولتاژ های متفاوتی هستند. بنابراین براساس میزان گوناگونی ولتاژ این شیر ها و کاربردشان در صنعت، قیمت هایی که شیر برقی با آن عرضه می‌شود نیز متفاوت است. به طور مثال، شما قیمت شیر برقی با ولتاژ 12 را نمیتوانید مساوی با قیمت شیر برقی با ولتاژ 220 در نظر بگیرید. وقتی برای کسب‌ و کار خود شیر برقی آسکو نیاز دارید، یعنی این‌ که کاربرد شیر برقی بک فیلتر آسکو در صنعتی که شما فعالیت می‌ کنید معقولانه به‌ نظر می‌ رسد و شما تصمیم گرفتید که این شیر برقی را تهیه کنید.

یه همین منظور شما هم می توانید از مزایای خرید آنلاین بهره ببرید و هم با مراجعه به یک فروشگاه و مشاهده شیربرقی مد نظرتان از نزدیک از صفر تا صد خریدتان اطمینان کامل داشته باشید.

 

فروشگاه کنترل برق ضمن تشکر از مخاطبین گرامی برای مطالعه مقاله، به اطلاع شما عزیزان می رساند که خرید از کنترل برق برای شما تضمین کیفیت محصول و دریافت فاکتور معتبر فروشگاه را نیز به همراه دارد.

همچنین کنترل برق این امکان را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده تا هم به صورت آنلاین و هم صورت حضوری در فروشگاه کنترل برق واقع در خیابان لاله زار جنوبی به خرید محصول مدنظر خود بپردازند.

 

 

« برای مشاهده محصولات دسته شیر برقی بک فیلتر کلیک کنید. »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =

Main Menu