شیر انگل

شیر انگل

شیر انگل ( شیر زاویه ای) چیست؟

شیر انگل ( انگل ولو ) یا شیر زاویه ای یک شیر زاویه ای پیستونی با بدنه y شکل می باشد که در سه مدل پنوماتیک و برقی و دستی نیز در بازار موجود می باشد. Angel valve (یا همان شیر انگل) که به شیر پیستونی یا شیر زاویه ای هم معروف است برای سیال های گاز و بخار و … و مایعات تحت فشار هم کاربرد دارد و عملکرد آن با حرکت خطی استم عمود بر سیت انجام می شود.

در حال حاضر شیر زاویه ای ( شیر انگل ) در جنس های مختلف فولاد و استیل و برنزی با دو نوع اتصال دنده ای و فلنجی تولید می شود.

شیر انگل از جمله ولوهای پیستونی تحریک شده پنوماتیکی می باشد. عملگر پیستونی ، یک حرکت خطی را به منظور بلند کردن آب بندی از نشیمنگاه این ولو ها فراهم می کند.

 

نحوه عملکرد شیر انگل

شیر انگل ولو (شیر زاویه ای) به صورت پنوماتیک کار کرده و از فشار هوا برای کنترل اکچویتور پیستون استفاده می کنند و قابل ذکر است که است شیر را از روی سیت بلند می کنند.

ولو هایی که به طور طبیعی بسته اند یا ولوهای NC معمولا ولو را در شرایط بدون فشار می بندند و برای بازگشت ولو به حالت استراحت از یک فنر استفاده می کنند.

ولوهای NO ولوهایی می باشند که همیشه باز هستند مگر اینکه فشار هوا برای بستن آن عمل کند. اگر فنر روی قسمت مخالف عملگر پیستون قرار داده شود، یک ولو NO به دست می آید. از شیرهای با عملکرد دوگانه نیز می توانیم برای کنترل جریان در هر دو جهت استفاده کنیم. این ولوها هیچ فنری ندارند و برای تعیین موقعیت ولو به میزان هوای موجود بستگی دارند.

این تنظیمات بر میزان فشار شیر تاثیر می گذارد. جریان بالا و پایین شیر (که موجب باز شدن شیر می شود) اثر چکش آب را کاهش می دهد اما معمولا ۵۰٪ حداکثر فشار کاری شیر را نیز کاهش می دهد. با این حال ، نصب یک فنر برگشتی قوی به افزایش فشار کار کمک می کند اما برای غلبه بر این مقاومت فنر افزایش یافته ، به یک اکچویتور بزرگتر نیاز داریم. با عبور از روی سیت (که موجب بسته شدن شیر می شود) ، یک فشار کاری کامل به دست می آید و می توانیم با محدود کردن جریان تأمین هوای فشرده ، چکش آب را کاهش دهیم.

 

انواع شیرانگل

شیرانگل که به آن شیر زاویه ای هم می گویند، با توجه به جنس، عملگر و نوع اتصال به انواع زیر تقسیم می شود. در ادامه به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم:

 

از نظر عملکرد شیر انگل ها

 

  •  پنوماتیک:

انگل ولو پنوماتیک که انگل ولو پیستونی هم نامیده می شود، عمل قطع و وصل سیال را بوسیله یک پلاگ که به پیستون و استم متصل می شود و با نیروی باد فنر باز می شود، عمل قطع و وصل سیال را انجام می دهد.

از شیرهای انگل پنوماتیک نیز می توان به منظور کنترل سیال در بازه زمانی طولانی استفاده کرد.

قابل ذکر است در صورت بسته شدن راه ورودی و خروجی انگل ولو توسط آشغال، به راحتی می توان به کمک یک سیخ یا سیم باریک مسیر سیال را باز کرد.شیر پیستونی پنوماتیک دارای یک عملگر پنوماتیک می باشد که با تبدیل نیروی پنوماتیک به نیروی مکانیکی پیستون یا استم با حرکت خطی در مسیر عمود به نشیمنگاه پلاگ یا همان مجرابند را در مسیر سیال وارد یا خارج می کند.جنس بدنه عملگر ها پلاستیک و یا استیل می باشد.

 

شیرانگل ولو
انگل ولو پنوماتیک

 

  •  دستی:

شیر زاویه ای دستی نیز توسط اپراتور و با چرخاندن فلکه استم حرکت خطی می کند.

این شیر زاویه ای زیر مجموعه شیر کروی می باشد که در جنس های متفاوتی تولید می شوند.

 

شیرانگل دستی
انگل ولو دستی

 

از لحاظ جنس شیر انگل ها

 

  •  استیل:

شیر پیستونی استیل از نظر عملکرد مشابه حالت های قبل می باشد اما از لحاظ جنس بدنه با گرید های مختلف استیل 304,316,316L تولید می شوند که با توجه به نوع سیال و درجه حرارت مشخص می شود و برای سیال های اسیدی و یا سیال های که دارای خورندگی بالایی می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شیرانگل استیل
انگل ولو استیل

 

  •  فولادی:

عملکرد و نوع طراحی این شیر مشابه موارد ذکر شده می باشد اما از نظر جنس بدنه فولادی با گرید های A105 و A216 WCB، با عملگر پنوماتیک و دستی تولید می شوند.

 

شیرانگل فولادی
انگل ولو فولادی

 

  •  برنزی:

معمولا جنس بدنه برنز برای سیال آب شور استفاده می شود و هم به صورت اتوماتیک و هم دستی می توان مسیر سیال را قطع و وصل کرد.

 

شیرانگل برنزی
انگل ولو برنزی

 

البته با توجه به تمام موارد ذکر شده، لازم به ذکر است که بهترین متریال برای ساخت بدنه شیر انگل ها برنج می باشد. پردازش و تهیه کردن برنج ساده است و استحکام کششی بالایی دارد. به همین دلیل، برای اجزای پیچیده و کم اصطکاک مانند شیرها و یاتاقان ها مناسب است. همچنین از مزایای برنج باید به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی نیز اشاره نمود که این مسئله عمر طولانی و بهینه برای شیر انگل ها را تضمین می کند.

 

از نظر نوع اتصال

  • Angel valve دنده ای:

نوع اتصال با رزوه های از داخل می باشد و با جنس های متفاوتی تولید می شوند.

 

شیرانگل دنده ای
انگل ولو دنده ای

 

  • انگل ولو فلنجی:

نوع اتصال طبق فلنج های کلاس یا PN می باشد و برای اتصال به فلنج مطابق استاندارد ASME B16.5 و یا بر حسب DIN تولید می گردد.

در اتصال شیر انگل پنوماتیک فلنجی همان طور که از نامش پیداست، به کمک فلنج به فلنج های متصل به لوله و با پیچ و مهره بسته می شود.

 

انگل ولو فلنجیانگل ولو فلنجی

روش نصب شیر انگل پیستونی زاویه دار چگونه است؟

همانطورکه پیش تر اشاره کردیم، شیر های پیستونی در دو نوع اتصال دنده ای و فلنجی تولید می شوند.

با توجه به نوع اتصال که لوله شیر پیستونی دنده ای یا شیر پیستونی فلنج دار نیز استفاده می شود، پیشنهاد می شود که شیر پیستونی را در حالت افقی نصب کنید که کمترین افت فشار و بیشترین آببندی را انجام دهد.

 

اجزا داخلی انگل ولوها

جنس بدنه شیر انگل یا همان شیرهای زاویه دار از نوع فولاد و استیل و برنز و جنس سیت آن از PTFE,FKM می باشد.

جنس بدنه عملگر آنها نیز،پلاستیک مقاوم یا استیل و جنس فنر ها به طور معمول از استیل می باشد. در ادامه به معرفی اجزاء شیر انگل ولو نیز می پردازیم:

 

جنس بدنه شیر انگل

 

  1. خروجی اگزوز
  2. ورودی باد
  3. پیستون
  4. پکینگ استم
  5. شافت
  6. بدنه انگل ولو
  7. پلاگ
  8. اکچیتور پنوماتیک

 

 

 

مکان های که انگل ولو در آنجا کاربرد دارد 

خانه : شیر های زاویه ای برای کنترل جریان آب در لوله های آب زیر سینک آشپزخانه و حمام استفاده می شوند. در زیر آبگرمکن ها نیز شیر انگل های جداگانه ای برای جریان آب گرم و سرد تعبیه شده است. همچنین شیر انگل ها در قسمت صندلی توالت های فرنگی قرار دارند که لوله ها یا شیر های بهداشتی برای عملکرد سیفون ها به آنها متصل می شوند.

زمانی که نیاز به ارتقا یا نوسازی شیر آب یا سایر وسایل وجود دارد، به‌جای قطع جریان آب در کل خانه یا ساختمان، به سادگی می‌توان از شیرهای زاویه‌ای استفاده کرد تا آب را فقط به آن دستگاه یا وسیله‌ای که نیاز به تعمیر دارد، ببندد.

صنایع : عملاً تمام عملیات مکانیکی که نیاز به تنظیم جریان، دما و فشار دارند باید از شیر های زاویه ای استفاده کنند. شیرهای صنعتی باید کاملاً قابل اعتماد و قابل اعتماد باشند تا هم ایمنی و هم کارایی عملیاتی را تضمین کنند.

 

آیا امکان نصب عملگر برقی روی شیر انگل ولو وجود دارد؟

روی شیر زاویه ای با عملگر پنوماتیک نیز می توانیم یک شیر برقی نصب کنیم و به اصطلاح شیر زاویه ای بادی و برقی کنیم.

 

خرید شیر انگل (زاویه ای)

از آنجایی که به دلیل کاربرد گسترده شیر انگل ها، درخواست ها برای خرید آنها بسیار بالاست، لذا باید توجه داشت که انتخاب شیر انگل مناسب امری ضروری و مهم است.

فروشگاه کنترل برق به عنوان ارائه دهنده با کیفیت ترین و خوش قیمت ترین شیر انگل های موجود در بازار، این اطمینان خاطر را برای مشتریان عزیز خود فراهم می آورد که بتوانند با خیال راحت خریدی مناسب داشته باشند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با قیمت و کیفیت شیر های زاویه ای و سایر محصولات موجود در کنترل برق میتوانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل کرده و از راهنمایی های متخصصین ما بهره مند شوید.

 

نتیجه گیری

مزایای شیرهای انگل ولو یا همان شیرهای زاویه ای به شرح زیر می باشد:

 

  • به دلیل این که نشیمنگاه تحت یک زاویه قرار دارد ، در حالت باز از حداقل عبور جریان جلوگیری می شود که این امر منجر به یک سرعت جریان خیلی خوب و افت فشار پایین می شود.
  • شیرهای زاویه ای توانایی کار در محیط های با دما و ویسکوزیته بالا و حتی فشارهای تفاضلی زیر صفر را نیز دارند.
  •  به دلیل داشتن طراحی قوی ، این ولوهای نشیمنگاه زاویه ای برای کاربردهای سخت مناسب ترین انتخاب می باشند.
  • شیرهای زاویه ای چرخه عمر بسیار بالایی دارند ، بنابراین جایگزین با دوام تر و عالی تری به جای ولوهای توپی می باشند.
  • این شیرها جایگزین مناسبی برای ولوهای سلنوئیدی می باشند. به ویژه در محیط های آلوده و ویسکوز که در آن این ولو ها عملکرد خوبی ندارند .

 

 

جهت مشاهده مقاله شیر برقی به این لینک مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =

Main Menu