شیر انگل

شیر انگل

شیر انگل ( شیر زاویه ای) چیست؟

شیر انگل ( انگل ولو ) یا شیر زاویه ای یک شیر پیستونی زاویه ای با بدنه y شکل می باشد.که در سه مدل پنوماتیک و برقی و دستی نیز در بازار موجود می باشد. Angel valve که به شیر پیستونی یا شیر زاویه ای هم معروف است برای سیال های گاز و بخار و … و مایعات تحت فشار هم کاربرد دارد و عملکرد آن با حرکت خطی استم عمود بر سیت انجام می شود.

در حال حاضر شیر های زاویه ای در جنس های مختلف فولاد و استیل و برنزی با دو نوع اتصال دنده ای و فلنجی تولید می شود.شیرهای انگل از جمله ولوهای پیستونی تحریک شده پنوماتیکی می باشند.عملگر پیستونی ، یک حرکت خطی را به منظور بلند کردن آب بندی از نشیمنگاه این ولو ها فراهم می کند.

نحوه عملکرد شیر انگل

انگل ولو (شیر های زاویه ای ) به صورت پنوماتیک کار کرده و از فشار هوا برای کنترل اکچویتور پیستون نیز استفاده می کنند ، قابل ذکر است که استم شیر را از روی سیت  بلند می کند. ولوهایی که به طور طبیعی بسته اند یا ولوهای NC معمولا ولو را در شرایط بدون فشار می بندند و برای بازگشت ولو به حالت استراحت از یک فنر استفاده می کنند.

ولوهای NO ولوهایی می باشند که همیشه باز هستند مگر اینکه فشار هوا برای بستن آن عمل کند.اگر فنر روی قسمت مخالف عملگر پیستون قرار داده شود ، یک ولو NO به دست می آید. از شیرهای با عملکرد دوگانه نیز می توانیم برای کنترل جریان در هر دو جهت استفاده کنیم. این ولوها هیچ فنری ندارند و برای تعیین موقعیت ولو به میزان هوای موجود بستگی دارند.

این تنظیمات بر میزان فشار شیر تاثیر می گذارد. جریان بالا و پایین شیر (که موجب باز شدن شیر می شود) اثر چکش آب را کاهش می دهد اما معمولا ۵۰٪ حداکثر فشار کاری شیر را نیز کاهش می دهد. با این حال ، نصب یک فنر برگشتی قوی به افزایش فشار کار کمک می کند اما برای غلبه بر این مقاومت فنر افزایش یافته ، به یک اکچویتور بزرگتر نیاز داریم. با عبور از روی سیت (که موجب بسته شدن شیر می شود) ، یک فشار کاری کامل به دست می آید و می توانیم با محدود کردن جریان تأمین هوای فشرده ، چکش آب را کاهش دهیم.

انواع شیرانگل

شیرانگل که به آن شیر زاویه ای هم می گویند، با توجه به نوع جنس و عملگر و نوع اتصال به انواع زیر تقسیم می شود .که در ادامه به توضیح هرکدام از آن نیز می پردازیم:

از نظرعملکرد

 •  پنوماتیک:

انگل ولو پنوماتیک که انگل ولو پیستونی هم نامیده می شود ، عمل قطع و وصل سیال را بوسیله یک پلاگ که به پیستون و استم متصل می شود و با نیروی باد فنر باز می شود، عمل قطع و وصل سیال را انجام می دهد. از شیرهای انگل پنوماتیک نیز می توان به منظور کنترل سیال در بازه زمانی طولانی استفاده کرد. قابل ذکر است در صورت بسته شدن راه ورودی و خروجی انگل ولو توسط آشغال، به راحتی می توان به کمک یک سیخ یا سیم باریک مسیر سیال را باز کرد.شیر پیستونی پنوماتیک دارای یک عملگر پنوماتیک می باشد که با تبدیل نیروی پنوماتیک به نیروی مکانیکی پیستون یا استم با حرکت خطی در مسیر عمود به نشیمنگاه پلاگ یا همان مجرابند را در مسیر سیال وارد یا خارج می کند.جنس بدنه عملگر ها پلاستیک و یا استیل می باشد.

شیرانگل ولو
انگل ولو پنوماتیک
 •  دستی:

شیر زاویه ای دستی نیز توسط اپراتور و با چرخاندن فلکه استم حرکت خطی می کند.این شیر زاویه ای زیر مجموعه شیر کروی می باشد که در جنس های متفاوتی تولید می شوند.

شیرانگل دستی
انگل ولو دستی

از لحاظ جنس

 •  استیل:

شیر پیستونی استیل از نظر عملکرد مشابه حالت های قبل می باشد اما از لحاظ جنس بدنه با گرید های مختلف استیل 304,316,316L تولید می شوند که با توجه به نوع سیال و درجه حرارت مشخص می شود.و برای سیال های اسیدی و یا سیال های که دارای خورندگی بالایی می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرانگل استیل
انگل ولو استیل
 •  فولادی:

عملکرد و نوع طراحی این شیر مشابه موارد ذکر شده می باشد اما از نظر جنس بدنه فولادی با گرید های A105 و A216 WCB، با عملگر پنوماتیک و دستی تولید می شوند.

شیرانگل فولادی
انگل ولو فولادی
 •  برنزی:

معمولا جنس بدنه برنز برای سیال آب شور  استفاده می شود و هم به صورت اتوماتیک و هم به روش دستی می توان مسیر سیال را قطع و وصل کرد.

شیرانگل برنزی
انگل ولو برنزی

از نظر نوع اتصال

 • Angel valve دنده ای:

نوع اتصال با رزوه های از داخل می باشد و با جنس های متفاوتی تولید می شوند.

شیرانگل دنده ای
انگل ولو دنده ای
 • انگل ولو فلنجی:

نوع اتصال طبق فلنج های کلاس یا PN می باشد و برای اتصال به فلنج مطابق استاندارد ASME B16.5 و یا بر حسب DIN تولید می گردد.در اتصال انگل ولو پنوماتیک فلنجی همان طور که از نامش پیداست، به کمک فلنج به فلنج های متصل به لوله متصل و با پیچ و مهره بسته می شود.

انگل ولو فلنجی
انگل ولو فلنجی

روش نصب شیر پیستونی زاویه دارچگونه است؟

همانطورکه پیش تر بدان اشاره کردیم ،شیر های پیستونی در دو نوع اتصال دنده ای و فلنجی تولید می شوند که با توجه به نوع اتصال، لوله شیر پیستونی دنده ای یا شیر پیستونی فلنج دار نیز استفاده می شود، پیشنهاد می شود که شیر پیستونی را در حالت افقی نصب کنید، که کمترین افت فشار و بیشترین آببندی را انجام دهد.

اجزا داخلی انگل ولوها

جنس بدنه شیر انگل یا همان شیرهای زاویه دار از نوع فولاد و استیل و برنز و جنس سیت آن از PTFE,FKM می باشد. جنس بدنه عملگر آنها نیز،پلاستیک مقاوم یا استیل و جنس فنر ها به طور معمول از استیل می باشد. در ادامه به معرفی اجزاء شیر انگل ولو نیز می پردازیم:

جنس بدنه شیر انگل
 1. خروجی اگزوز
 2. ورودی باد
 3. پیستون
 4. پکینگ استم
 5. شافت
 6. بدنه انگل ولو
 7. پلاگ
 8. اکچیتور پنوماتیک

آیا امکان نصب عملگر برقی روی انگل ولو وجود دارد؟

روی شیر زاویه ای با عملگر پنوماتیک نیز می توانیم یک شیر برقی نصب کنیم و به اصطلاح شیر زاویه ای را بادی و برقی کنیم.

نتیجه گیری

مزایای شیرهای انگل ولو یا همان شیرهای زاویه ای به شرح زیر می باشد:

 • به دلیل این که نشیمنگاه تحت یک زاویه قرار دارد ، در حالت باز از حداقل عبور جریان جلوگیری می شود که این امر منجر به یک سرعت جریان خیلی خوب و افت فشار پایین می شود.
 • شیرهای زاویه ای توانایی کار در محیط های با دما و ویسکوزیته بالا و حتی فشارهای تفاضلی زیر صفر را نیز دارند.
 •  به دلیل داشتن طراحی قوی ، این ولوهای نشیمنگاه زاویه ای برای کاربردهای سخت مناسب ترین انتخاب می باشند.
 • شیرهای زاویه ای چرخه عمر بسیار بالایی دارند ، بنابراین جایگزین با دوام تر و عالی تری به جای ولوهای توپی می باشند.
 • این شیرها جایگزین مناسبی برای ولوهای سلنوئیدی می باشند به ویژه در محیط های آلوده و ویسکوز که در آن این ولو ها عملکرد خوبی ندارند .

جهت مشاهده مقاله شیر برقی به این لینک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =

Main Menu