رگلاتور پنوماتیک

رگلاتور فشار

رگلاتور پنوماتیک

رگلاتور پنوماتیکی چیست؟ رگولاتور از کلمه انگلیسی Regulator گرفته شده است که به معنی تنظیم کردن می باشد و در صنعت پنوماتیک با عباراتی نظیر (رگولاتور) رگولاتور پنوماتیکی یا تنظیم کننده فشار هوا شناخته میشود که وظیفه اصلی این دستگاه تنظیم فشار در سیستم های پنیوماتیک است.

در این مطلب ابتدا به آشنایی مختصر و خلاصه در خصوص تامین هوای فشرده مورد نیاز سیستم پنوماتیک میپردازیم و سپس با عملکرد و اجزاء داخلی رگلاتور پنوماتیکی یا تنظیم کننده فشار و کاربردها و همچنین نکات مهم در زمینه انتخاب، سرویس نگهداری آن و قیمت رگلاتور پنوماتیکی میپردازیم.

 

جهت مشاهده برندها و مدلهای رگولاتورهای پنوماتیک و واحد مراقبت پنوماتیک کلیک کنید.

 

هوای فشرده و روشهای تامین آن

بدون شک پایه و اساس سیستم پنیوماتیک هوای فشرده میباشد. اصطلاح پنیوما که از کلمه تنفس و یا باد در زبان یونانی قدیم گرفته شده است و کلمه پنیوماتیک نیز برگرفته از این نام و به مفهوم علم و دانش در مورد حرکات و وقایع هوا میباشد. در کلیه سیستمها پنوماتیکی معمولا به هوای فشرده با فشار بین 6.5 تا 8.5 با نیاز است و لذا میبایست ابتدا هوای فشرده مورد نیاز سیستم خود را تامین نماییم.

برای تولید هوای فشرده از کمپرسور استفاده میگردد.

کمپرسورها با مکش هوای محیط آن را فشرده و از مسیر خروجی خارج مینمایند. (نکته: دقت نمایید محل کمپرسور را در جایی قرار دهید که هوای آلوده در اطراف آن وجود نداشته باشد تا باعث کاهش طول عمر کمپرسور نگردد.) انواع مختلفی از کمپرسور هوا وجود دارد که در زیر برخی از آنها عنوان گردیده شده است. در انتخاب کمپرسور میبایست با توجه مشخصات مورد نیاز از قبیل مقدار و حجم هوای فشرده و فشار مورد نیاز آن جهت اتصال به رگولاتور فشار یا بعبارتی رگلاتور پنوماتیکی نوع مناسب را انتخاب نمایید.

جهت استعلام قیمت رگلاتور پنوماتیک لطفا با شماره های 09128935158 یا 36915309-021 تماس بگیرید

 

انواع رگلاتور پنوماتیک

 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور دورانی
 • کمپرسور میله ای و شعاعی
 • کمپرسور محوری
عملکرد رگلاتور پنوماتیک در سیتم های پنوماتیکی
واحد مراقبت ، شیر برقی ، سیلندر پنوماتیک ، اتصالات پنوماتیک

 

مشاهده محصولات هیدرولیک و پنوماتیک

پس از انتخاب کمپرسور و لوله کشی و تامین هوای فشرده ، نیاز به فیلتر و تسویه هوا و تنظیم فشار آن در حد مورد نیاز و ثابت (بدون نوسان) می باشد. هوای فشرده خارج شده از کمپرسور دارای رطوبت و آلودگی می باشد که این رطوبت و آلودگی ها باعث آسیب به سیلندرها و شیرها و کلیه متعلقات پنوماتیکی میگردد. لذا نیاز است که این موارد از هوای فشرده جدا گردد، جهت پاکسازی هوای فشرده از فیلترها و آب گیرها استفاده میگردد که این مجموعه با عنوان واحد مراقبت شناخته میشود. انواع و سایز های مختلفی و همچنین برندهای متفاوتی از واحد های مراقبت یا FRL ها در بازار موجود میباشد که بر اساس نیاز میتوانید واحد مراقبت خود را انتخاب و تامین نمایید.

پس از تهیه و تامین هوای فشرده توسط کمپرسور و انتقال و پاکسازی و فیلتر کرده هوای فشرده ، نوبت به تنظیم فشار این هوای فشرده به میزان مورد نیاز سیستم که معمولا 6 بار میباشد داریم. تنظیم کننده فشار که مورد بحث این مطلب میباشد با عنوان رگلاتور پنوماتیک یا فشار شکن شناخته می شود.

رگلاتور پنوماتیک چیست ؟ 
قیمت و مشخصات رگلاتور پنوماتی
FESTO REGULATOR

 

رگلاتور پنوماتیک چیست؟

رگلاتور پنوماتیک چیست و چرا در سیستم های پنوماتیک نیاز می باشد؟ هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور دارای نوسانات فشار میباشد.

ما رگولاتور های فشار هوا را برای محافظت از تجهیزات حساس پایین دستی شما به عنوان یک دستگاه آماده سازی هوای حیاتی در نظر می گیریم. هدف از رگولاتور (فیلتر رگلاتور) تمیز کردن خطوط هوا از رطوبت و ذرات است، درحالیکه فشار هوا را تاحد تعیین شده کاهش دهد.

از طرفی تمامی سیستم های پنوماتیک جهت عملکرد به صورت موثر و ایمن نیاز به هوای فشرده تنظیم شده در حد مناسب و ثابت دارند. لذا باید جهت کار دقیق تجهیزات سیستم پنوماتیکی این فشار درحد نیاز تنظیم و مستقل از نوسانات شبکه و مصرف کننده به صورت ثابت باشد. در حقیقت میزان قدرت یک سیلندر و یا گشتاور یک ایرموتور ارتباط مستقیم با فشار هوای فشرده دارد.

رگلاتور پنوماتیک (REGULATOR) در سیستم های پنوماتیکی وظیفه تنظیم و ثابت نگه داشتن فشارخروجی به صورت مستقل از فشار ورودی را دارد. (نکته : فشار ورودی همواره باید بیشتر از خروجی باشد.)

 

جهت استعلام قیمت و خرید رگلاتور پنوماتیک لطفا با شماره های 09128935158 یا 36915309-021 تماس بگیرید.

 

انواع رگلاتور پنوماتیک ( تنظیم کننده فشار)

رگولاتورها از لحاظ نوع عملکرد به سه دسته اصلی تقسیم بندی میشوند :

 1. رگلاتور دیافراگمی
 2. رگلاتور پیستونی
 3. رگلاتور بدون تخلیه

رگلاتور دیافراگمی

نحوه کار رگلاتور پنوماتیک :

تنظیم فشار توسط دیافراگم شماره 1 بدین صورت انجام میگیرد :

اجزاء رگلاتور پنوماتیک

این صفحه دیافراگم از یک طرف تحت فشار هوای فشرده قرار میگیرد و از یک طرف تحت فشار نیروی فنر شماره 2 که نیروی فنر نیز توسط پیچ تنظیم شماره 3 قابل تنظیم می باشد.

حال در صورت اضافه شدن فشار هوای کار، صفحه برخلاف جهت نیروی فنر حرکت مینماید و در نتیجه مقطع دهانه تنظیم شیر (شماره 4) تنگ تر و یا بسته میگردد که در نهایت موجب تنظیم فشار بر اساس مقدار عبور جریان میگردد. حال با برداشت هوا ، فشار کاری پایین میاید و درنتیجه نیروی فنر باعث باز شدن دهانه شیر میگردد.

باز و بسته شدن مکرر دهانه شیر باعث تنظیم فشار خروجی میگردد. نصب فنر ضربه گیر (شماره 5) در بالای دیسک شیر (شماره 6) باعث جلوگیری از یک وضعیت بی نظمی خواهد شد که احتمالا در اثر باز و بسته شدن مرتب دهانه شیر ممکن است پیش بیاید. برخی از انواع رگولاتور پنوماتیک دارای گیج نمایشگر فشار هستند که موجب نمایش و تنظیم آسان تر میگردد.

رگلاتور پیستونی:

رگولاتور پیستونی یکی دیگر از انواع رگلاتورهای پنوماتیک میباشد و از لحاظ عملکرد و ظاهر کاملا شبیه نوع دیافراگمی میباشد. تفاوت این رگولاتورها با نوع دیافراگمی این است که این نوع تنظیم کننده فشار به جای استفاده از دیافراگم از پیستون استفاده کرده است.

مزیت این نوع رگلاتور نسبت به نوع دیافراگمی در این است که دیافراگم ها معمولا پس از چندین سال استفاده به علت تماس با روغن خشک و کارایی خود را از دست میدهند که این مورد در نوع پیستونی تقریبا رفع گردیده و به همین دلیل طول عمر رگولاتورهای پیستونی از نوع دیافراگمی بیشتر است.

رگلاتور بدون تخلیه:

این رگولاتورها برای مصارف خاص استفاده میگردد. دربرخی از صنایع بجای استفاده از هوای فشرده از گاز وحتی بعضا گازهای سمی استفاده میگردد و لذا نباید که این گاز به هوای آزاد تزریق گردد. به عبارتی مجرای تخلیه روی بدنه این رگولاتورها وجود ندارد.

نکات قابل توجه در انتخاب رگلاتور پنوماتیک

 • فشار ورودی و فشار خروجی و حداکثر تحمل فشار
 • دقت رگولاتور
 • تحمل دمایی
 • حجم و دبی عبوری از رگولاتور
 • برند یا شرکت سازنده
 • نوع رگولاتور ( دیافراگمی یا پیستونی یا بدون تخلیه )
 • پورت اتصال یا رزوه ( 1/4″ و … )
 • دارا بودن مانومتر یا بدون مانومتر
 • دارا بودن فیلتر یا نوع بدون فیلتر

 

رگلاتور پنوماتیک دقیق

چیزی که رگولاتورهای دقیق را از رگولاتورهای عمومی متمایز می کند، عمدتاً دقت و حساسیت آنهاست. برای مثال رگلاتور های تایپ 100،از اولین مدلها و موردتایید برای استفاده درهواکش های صنعتی و ساختمانی میباشند که هنوزهم به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. میتوان حساسیت را به عنوان المانی برای توانایی در تنظیم کنندگی برای واکنش به تغییرات فشارهوا نسبت به نقطه تنظیم واحد درنظر بگیرید. برای مثال Type 100 دارای حساسیت 1 است.

اگر در یک محیط صنعتی ودر ماشین آلات فشار خروجی رگلاتور با فشار تنظیم شده متفاوت باشد، رگلاتور اصلاحی انجام می دهد تا فشار خروجی را به نقطه تنظیم بازگرداند. ما قادریم با نگه داشتن دیافراگم دستگاه در حالت واکنش پذیر به این سطح از حساسیت دست یابیم.

 

قیمت رگلاتور پنوماتیک

متاسفانه بدلیل نوسانات قیمت ارز ، لیست ها تا اطلاع ثانوی از روی سایت برداشته شده است.

 

انتخاب و خرید رگلاتور پنوماتیک

به جهت اهمیت رگلاتور پنوماتیکی در بخش های مختلف صنایع، باید به این موضوع اشاره داشت که کیفیت و قیمت این قطعه در انتخاب آن نقش به سزایی خواهد داشت. باید آگاه بود که لزوما قیمت بالا کیفیت محصول را تضمین نمی کند، همانطور که قیمت مناسب یا حتی کمتر نسبت به سایر فروشندگان نیز نشان از بی کیفیتی محصول ندارد. بلکه باید تمامی فاکتور های انتخاب محصول از جمله برند، کیفیت، کارایی، موارد استفاده و … را در نظر گرفت تا بتوان خرید خوبی انجام داد.

فروشگاه کنترل برق به مشتریان گرانقدر خود اطمینان لازم را جهت انجام خرید خوب و با کیفیت می دهد.

 

لطفا جهت مشاوره و استعلام قیمت و خرید رگلاتور پنوماتیکی، واحد مراقبت، شیر برقی، گیج فشار (مانومتر) و سایر محصولات پنوماتیکی با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

 

مقاله مرتبط : اتصالات پنوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =

Main Menu